Masz pytania dotyczące pobytu na Teneryfie? Sprawdź moje odpowiedzi na

Najczęściej zadawane pytania

Teneryfa to największa i najbardziej zróżnicowana wyspa w Archipelagu Wysp Kanaryjskich. Możesz tu doświadczyć wszystkich pięter roślinności charakterystycznych dla Kanarów. Jednego dnia wykąpiesz się w turkusowych wodach Oceanu Atlantyckiego, a następny spędzisz wędrując w gęstym lesie laurowym. Całości dopełnia wjazd kolejką linową na najwyższy szczyt Hiszpanii.

Teneryfa to wyspa, na której można zarówno zrelaksować się w jednym z kurortów na południu Teneryfy, jak i odkrywać fascynujące miejsca o bogatej kulturze, architekturze i przyrodzie.

Z polskich lotnisk można dolecieć liniami Wizz Air i Ryanair, które oferują połączenia z Teneryfą kilka razy w tygodniu. Istnieją również opcje lotów czarterowych przez biura podróży takie jak TUI, Rainbow i Itaka.

Te oferty należy jednak sprawdzać na bieżąco gdyż w poszczególnych częściach roku ceny mogą się od siebie różnić.

Odpowiedź na to pytanie zależy od preferencji. Jeśli planujesz typowy wypoczynek w hotelu z wyżywieniem lub wycieczki objazdowe, agent biura podróży może być pomocny. Jeśli jednak preferujesz zwiedzanie, różnorodność gastronomiczną i niekoniecznie basen, warto rozważyć rezerwację apartamentu przez popularne platformy takie jak Airbnb lub Booking.

Można wynająć samochód na lotnisku lub w licznych punktach na wyspie. Popularne wypożyczalnie samochodów to Cicar, Autoreisen i Gold. Istnieje też rozbudowana sieć transportu publicznego obsługiwana przez zielone autobusy TITSA.

Po więcej szczegółów na temat tego jak podróżować publicznymi autobusami po wyspie zapraszam do tego wpisu na blogu.

Klimat na Teneryfie jest subtropikalny, ale warto pamiętać, że pogoda może się różnić w różnych częściach wyspy. Oto przykładowe temperatury w kurorcie Puerto de la Cruz na północy wyspy i w kurortach na południu:

Północ:

 • Styczeń i luty: 21°C (dzień) / 15°C (noc)
 • Sierpień: 28°C (dzień) / 22°C (noc)
 • Temperatura wody: Najniższa (luty) – 19°C, Najwyższa (sierpień) – 21°C

Południe:

 • Styczeń i luty: 21°C (dzień) / 16°C (noc)
 • Sierpień: 28°C (dzień) / 22°C (noc)
 • Temperatura wody: Najniższa (luty) – 19°C, Najwyższa (sierpień) – 25°C

UWAGA! Zimą na północy Teneryfy występuje zjawisko zwane „brzuszkiem osiołka”. W tym czasie nad Puerto de la Cruz pojawiają się chmury, mogące zasłonić słońce. Z tego powodu zimą warto rozważyć południową część wyspy.

Kolejnym zjawiskiem pogodowym na Teneryfie jest tak zwana kalima, czyli wiatr z kontynentu afrykańskiego. Przynosi on gorące masy powietrza, pył i piasek z Sahary. Kalima na Teneryfie występuje kilka lub kilkanaście razy w ciągu roku i nie da się jej przewidzieć. Utrzymuje się zwykle kilka dni, a jej siła bywa różna. Najbardziej niebezpieczna jest ona dla astmatyków. Dla wszystkich turystów jest głównie ograniczeniem widoczności na wyspie.

Miejsca, których nie możesz pominąć to Park Narodowy El Teide z wjazdem na wulkan (naszą bestsellerowa wycieczkę możesz zakupić tutaj), ukryta w Górach Teno wioska Masca, Smocze drzewo w Icod de los Vinos, miasteczko Garachico, San Cristobal de La Laguna, wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, oraz jedna z czarnych plaż w Puerto de la Cruz.

To najpiękniejsze i polecane miejsca na Teneryfie.

 • Wyspy Kanaryjskie są regionem autonomicznym Hiszpanii, co oznacza, że znajdują się w strefie Schengen. Aby podróżować na Teneryfę, nie potrzeba wizy ani paszportu – wystarczy dowód osobisty.
 • Obowiązująca waluta to euro
 • Sezon turystyczny trwa przez cały rok. 
 • Znajduje się tutaj najwyższy szczyt Hiszpanii, którym jest wulkan El Teide, przez którego to wyspa podzielona jest na część północną i południową. 
 • Naturalne plaże Teneryfy to plaże powstałe z czarnego wulkanicznego piasku.
 • Największe kurorty na południu wyspy to: Los Cristianos, Playa de las America, Costa Adeje, Puerto Santiago, inaczej nazywane Los Gigantes. Największy kurort na północy wyspy to: Puerto de la Cruz. 

   

Tak, ale są one mniej liczne niż plaże z czarnym piaskiem.

Jedną z naturalnych plaż z jasnym piaskiem jest plaża Playa del Médano w El Medano. Pozostałe plaże z jasnym piaskiem są często plażami sztucznymi lub z importowanym piaskiem, głównie z Sahary.

Plaże które warto odwiedzić w poszukiwaniu jasnego, delikatnego piasku to m.in.:

Playa de las Teresitas w okolicy stolicy wyspy (Santa Cruz de Tenerife). Ta plaża ma ponad 1 km długości i prezentuje się przepięknie na tle czarnych skał.

Playa del Duque to chyba najpiękniejsza plaża na południu Teneryfy, dlatego też jest bardzo popularna. Jedno z najbardziej instagramowych miejsc na Teneryfie…

Playa del Camisón znajdująca się pomiędzy Los Cristianos, a Las Americas to jedna z plaż, które zostały sztucznie nawiezione. 

Playa Abama znajdująca się przy ekskluzywnym hotelu sieci Ritz Carlton. Jest to plaża nie tylko dla gości hotelowych, dostęp do niej ma każdy. Osoby spoza hotelu muszą jednak dojść do niej pieszo, podczas gdy goście dowożeni są windą. 

Pamiątki kulinarne to m.in. sosy mojo, miód palmowy, szafran, likier bananowy, krem bananowy, likier z kaktusa, likier ze smoczego drzewa, rum miodowy, różnego rodzaju wina, dżemy z egzotycznych owoców oraz inne lokalne specjały. Ponadto, można rozważyć kosmetyki z aloesu, biżuterię z lawy, obsydianu lub oliwinu, kanaryjskie noże oraz cygara z wyspy La Palma.

W miesiącach od października do marca południe ma przewagę, w pozostałych częściach roku północ jest równie atrakcyjna. W okresie zimowym szansa na opady deszczu jest większa na północy wyspy, niż na poludniu. Odległość między południem a północą wyspy to około 1 godzina i 15 minut jazdy samochodem. Nie jest to więc problem, by zwiedzić wyspę na różnych jej szerokościach. 

Obojętnie w którym miesiącu roku zaplanujesz swój pobyt na wyspie, pogoda będzie zawsze lepsza niż w Polsce 🙂

Sezon turystyczny trwa przez cały rok.

Lato (kwiecień-październik) to popularny czas dla rodzin i młodszych turystów, natomiast zima przyciąga sportowców i seniorów.

Maj może być doskonałym miesiącem na wizytę, ze względu na przejściowy charakter pomiędzy zimą a latem oraz kwitnące żmijowce rubinowe w Parku Narodowym El Teide.