Transport Publiczny na Teneryfie

Transport publiczny na Teneryfie

czyli jak poruszać się po Teneryfie komunikacją publiczną.

Poruszanie się po Teneryfie komunikacją publiczną jest dość wygodne i dostępne. Guagas (bo tak nazywane są autobusy na wyspie) to prosty sposób transportu umożliwiający tanie i względnie bezpieczne podróżowanie. 

Teneryfa ma rozbudowaną sieć autobusową obsługiwaną przez firmę TITSA, która oferuje połączenia między większością miejscowości na wyspie. W niektórych miastach funkcjonuje także system tramwajowy.

Jak funkcjonuje komunikacja publiczna na Teneryfie?

Autobusy są stosunkowo tanie i wygodne. Dla rezydentów Teneryfy taki transport jest darmowy, jeśli w ciągu miesiąca wykonają nim minimum 15 podróży. Jest to sposób na walkę z dużymi korkami na drogach.

Firma TITSA pomyślała również o osobach spędzających wakacje na wyspie tworząc ciekawe oferty takie jak:

  • Bilet ważny 24 godziny od momentu skasowania.
    Koszt: 10€
  • Bilet ważny przez 7 dni.
    Koszt: 50€

Za wyżej podane kwoty można jeździć po całej wyspie bez limitu zarówno autobusami TITSA jak i tramwajem łączącym dawną stolicę wyspy z obecną. Tramwaj ten spotkasz w Santa Cruz de Tenerife oraz San Cristóbal de La Laguna. Ta linia ma za zadanie ułatwić połączenie między wymienionymi wyżej miejscowościami.

Jak kupić bilet na autobus na Teneryfie?

Możesz zakupić bilet na pokładzie lub w specjalnych punktach sprzedaży biletów. Za przejazd możesz zapłacić kartą, gotówką, aplikacją Ten+ lub kartą Ten+. W przypadku aplikacji, ważne jest połączenie z internetem lub szybkie połączenie z WiFi w autobusie by móc zeskanować kod i okazać kierowcy bilet w aplikacji. 

Uwaga!
Przed podróżą zaleca się sprawdzenie aktualnych rozkładów jazdy i dostępności środków transportu, ponieważ mogą się one zmieniać z czasem. Na każdym przystanku jest także tablica z kodem QR, dzięki któremu sprawdzisz dokładny rozkład jazdy w swoim telefonie!

Inne formy transportu po Teneryfie

Oprócz wyżej wymienionej komunikacji publicznej, w miastach można skorzytać także z rowerów i hulajnóg elektrycznych. 

Warto zauważyć, że niektóre z bardziej odległych lub trudno dostępnych miejsc na wyspie mogą być trudne do osiągnięcia transportem publicznym. W takich przypadkach wynajem samochodu lub korzystanie z usług taksówki może być bardziej wygodne.

Taksówki są dostępne w większych miastach i kurortach. Są one stosunkowo droższe niż autobusy, ale oferują wygodę i komfort. Jeśli jednak preferujesz większą niezależność, możesz wynająć samochód. Wiele firm oferuje wynajem samochodów na wyspie.

Oczywiście nie zapominajmy o najprostszej i najbardziej ekonomicznej formie transportu – wycieczkach pieszych 🙂 Teneryfa oferuje wiele malowniczych szlaków turystycznych i spacerowych. 

Zwiedzanie wulkanu El Teide - kolejka liniowa

El Teide to najwyższy szczyt Hiszpanii. Jest aktywnym wulkanem i popularnym celem turystycznym. Aby zwiedzić wierzchołek El Teide, można skorzystać z kolejki linowej, która rusza z bazowej stacji La Rambleta na Pico Viejo, na wysokość około 3555 metrów n.p.m.

Istnieją także trzy szlaki piesze. Pierwszy prowadzi na sam szczyt ale by go przejść, wymagane jest pozwolenie. Drugi prowadzi do punktu widokowego Pico Viejo. Z tego punktu przy dobrej widoczności można dostrzec południowe wybrzeże i krater wulkanu. Trzeci szlak na El Teide prowadzi do punktu widokowego Fortaleza i z tego punktu, jeśli pogoda dopisze, zobaczysz północ wyspy.

Jak dopłynąć na okoliczne wyspy?

Między Teneryfą a pobliskimi wyspami, takimi jak La Gomera czy La Palma, istnieją połączenia promowe. Prom odpływa z portu Los Cristianos na południu Teneryfy. Obsługują go dwie firmy: Armas i Olsen

Teneryfa jest bardzo dobrze skomunikowaną wyspą. Jeśli przylatujesz na wakacje i nie masz zamiaru wynajmować auta – nie martw się. Korzystając tylko z guaguas, jesteś w stanie zobaczyć większość miejsc, zwłaszcza tych najbardziej polecanych (znajdziesz je w zakładce FAQs!).

Chcesz zobaczyć jak wycieczki autobusami TITSA wyglądają w praktyce? Zerknij na krótki filmik tutaj!

Do zobaczenia w podróży po Teneryfie 🙂