Teneryfa. Wyspa kojąca zmysły i duszę.

Czyli jak doświadczyć wszystkie piętra roślinne Kanarów podróżując po jednej wyspie.

Gdzie jednego dnia wykąpiesz się w oceanie i wygrzejesz na słońcu, a drugiego zdobędziesz wulkan i zrobisz aniołka na śniegu? Teneryfa to jedyna wyspa, na której dostępne są wszystkie piętra roślinne, występujące na Kanarach.

Najniższym i najbardziej przyciągającym turystów piętrem jest wybrzeże. To tutaj znajdziecie naturalnie powstałe plaże z wulkanicznym, czarnym piaskiem oraz usypane przez człowieka, jasne linie brzegowe. Zarówno jedne, jak i drugie mają swój urok. Jednak to te czarne zachwycają swoją unikalnością. Po najpiekniejsze widoki warto wybrać się do położonej na południu miejscowości El Medano z pięknym wybrzeżem. Miejsce to jest jednak bardzo wietrzne co sprawia, że jest mekka dla kite i windsurferów. 

Będąc na Teneryfie, koniecznie odwiedź tak zwane “charcos”, naturalne baseny wulkaniczne powstałe w trakcie zastygania lawy. Po ten niezwykły widok warto wybrać się na północ Teneryfy. Najsłynniejszy z nich – Charco del Viento oferuje nie tylko wspaniałe doświadczenie dla fanów nurkowania, ale także niezapomniane doznania kolorystyczne dla wielbicieli pięknych krajobrazów. To tam w powulkanicznych nieckach, dostrzeżecie aż cztery odcienie wód atlantyckich – zielone, turkusowe, błękitne i kobaltowe. To magiczna uczta dla oczu 🙂

Gdy myślisz kanary, widzisz żółty. Gdy myślisz żółty, widzisz… banany! Dokładnie, archipelag słynie ze swych plantacji bananowców. Owoce z tych obszarów to produkt chroniony. Jako symbol Wysp możecie go znaleźć w wielu miejscach… i formach!

Kolejnym piętrem są lasy sosnowe. Sosna kanaryjska to gatunek endemiczny, co oznacza że w naturze występuje tylko w konkretnym miejscu na świecie. Gdyby nie owe lasy, na Teneryfie występowałyby niedostatki wody. Do wysp kanaryjskich docierają regularne wiatry nazywane pasatami, przynoszące mnóstwo wilgoci. Osiada się ona na długich igłach sosny, skrapla i spada na ziemię w postaci wody. Następnie przenika przez skały i ziemię, ostatecznie docierając do sztolni wodnych (tzw. galerías del agua). To one są jednym ze źródeł pozyskiwania słodkiej wody przez mieszkańców Teneryfy.

Najwyżej położonym piętrem Teneryfy są wysokie góry z wulkanem El Teide w roli głównej. Słynny Park Narodowy to cel wielu fanatyków trekkingu. Jego bohater – wulkan El Teide to najwyższy szczyt Hiszpanii, położony na wysokości 3718 m n.p.m. Na szczyt wulkanu prowadzi szlak, który dziennie przemierzyć może maksymalnie 200 osób. Wędrówka od podstawy trwa około 6 godzin i jest przeznaczona dla umiarkowanie doświadczonych wędrowników. Warto więc pamiętać o odpowiednim przygotowaniu. Przez duże zainteresowanie, poleca się zarezerwować wizytę na 12 tygodni przed wyjazdem. Jeśli jesteś fanem natury i chcesz podziwiać unikalną roślinność tego regionu, wybierz się tu w maju, kiedy kwitnąca zieleń, tworzy przepiękne krajobrazy. 

Co możesz znaleźć na północny Teneryfy? Przede wszystkim Oazy Palmowe, daktylowce i smocze drzewa, będące kolejnym piętrem roślinnym. Te tysiącletnie krajobrazy, niestety w dużej części zdegradowane są przez człowieka. Wciąż jednak zachowana jest tam historia rdzennych mieszkańców, przepiękne szlaki i charakterystyczny dla archipelagu krajobraz. 

Ostatnie piętro roślinne, którym wyróżnia się bogata flora wyspy to Góry Anaga – zielone serce Teneryfy. Lasy laurowe przyciągają wędrowców przez wzgląd na kilometrowe szlaki. Jeden z nich – Szlak Zmysłów, gwarantuje przybyłym niecodzienne rozrywki. Zielone trzeciorzędowe, istnie magiczne lasy wawrzynowe, teneryfskie wioski, pola i lasy. A to wszystko z pięknymi widokami na góry, ocean i czubek wulkanu Teide. Półtorakilometrowa trasa zdecydowanie zapiera dech w piersiach.

Natura Teneryfy zachwyca przyjezdnych i nie pozwala im się nudzić. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Czy kiedykolwiek powiem, że na tej wyspie doświadczyłam już wszystkiego? Szczerze wątpię… Ale przekonajmy się! 

Zobacz i posłuchaj o naturze Teneryfy na moim kanale YouTube (tutaj).