Żyj, zwiedzaj i… zakochaj się w Teneryfie!

Zagadki Teneryfy odkrywam w rozmowie z Radiem Zet! (posłuchaj tutaj)

Bajeczne krajobrazy, oryginalne, wulkaniczne plaże i klimatyczne miasteczka. Teneryfa nie bez powodu nazywana jest kontynentem w miniaturze. Przez swoją różnorodność krajobrazu i wyróżniające się strefy klimatyczne, oferuje niezapomniane doświadczenia i zachwyca nawet tych najbardziej wymagających…

Zastanawiałeś się nad kolejnym kierunkiem wyprawy i Twoją uwagę przyciągnął Archipelag Wysp Kanaryjskich?

Dowiedz się dlaczego Teneryfa to idealny kierunek dla każdego typu podróżnika i czym może zaskoczyć tych najbardziej wymagających! (posłuchaj także tego odcinka podcastu Radia Zet z moim udziałem!)

Północ, czy południe?

Południe przypomina pustynię. Jest więc rajem dla wszystkich tych, którzy marzą o wypoczynku na plaży. To tutaj znajdziesz słońce przez 360 dni w roku, plaże z miękkim, jasnym piaskiem i niebiańskie wody oceanu. Ta część wyspy to także prawdziwa mekka wind- i kitesurferów.

Północ z kolei jest dużo bardziej zielona. Wynika to z większej ilości opadów, występujących w tamtych regionach. Nie brakuje tu różnorodnych szlaków, czarnych plaż z wulkanicznym piaskiem, czy malowniczych kolonialnych miasteczek. Jest idealna dla miłośników pieszych wędrówek i niebanalnej natury.

Kiedy odwiedzić Teneryfę? Sezon na wyspie trwa cały rok. Zimą spotkamy tu głównie seniorów, którzy odwiedzają swoje posiadłości, by cieszyć się spokojem i piękną pogodą na południu wyspy. Lato to początek turystyki rodzinnej, która trwa od czerwca, do końca sierpnia. Najlepszymi miesiącami na odwiedzenie wyspy są jednak maj, wrzesień i październik. W tym okresie można uniknąć tłumów, a jednocześnie skorzystać z idealnych warunków pogodowych.

Chcesz sięgać gwiazd?

Teneryfa to raj dla fascynatów astronomii. Spadające gwiazdy warto podziwiać szczególnie w połowie sierpnia z parku narodowego na wulkanie Teide. Pamiętaj jednak, że na szczyt wulkanu codziennie może wejść ok. 200 osób (o pozwolenie na wejście zaaplikuj min. 2 miesiące wcześniej!). Dla osób szukających wyzwań, polecam także wejście nocą. Wchodząc na szczyt przed godziną 9. unikasz strażników i podziwiasz wschód z ponad 2000 m n.p.m.  Zrób to jednak w sezonie wiosenno – letnim. Zimowe noce na wulkanie mogą przynieść zimne wiatry ze śniegiem i uniemożliwić Ci zdobycie szczytu. 

Spodziewaj się… niespodziewanego!

Gdy pewnego dnia obudzisz się na wyspie, które przypomina egipską pustynię wiedz, że nadeszła kalima. Jest to zjawisko związane z burzami piaskowymi nad Saharą. Wiatr przenosi gorące masy powietrza wraz z ziarenkami piasku nad oceanem atlantyckim i dociera na Wyspy Kanaryjskie. Pył pokrywa domy, ulice i ogranicza widoczność nawet na 10 m!

Przemierz nieznane szlaki i podziwiaj bogatą florę Teneryfy

Teneryfa to nie tylko plaże i wulkan Teide, ale także liczne szlaki krajoznawcze. Chcąc zobaczyć lasy laurowe, piękne krajobrazy wulkaniczne oraz poczuć zapach lasu sosny kanaryjskiej, koniecznie wybierz się na trekking. Najpiękniejsze trasy znajdziesz w Górach Teno i Anaga. Spakuj wygodne buty i w drogę!

Załap się na karnawałowe szaleństwo

Karnawał na Teneryfie to druga, największa na świecie taka impreza, zaraz po karnawale w Rio de Janeiro. Rozpoczyna się w lutym i trwa do końca kolejnego miesiąca. Karnawał, tak święta wielkanocne, w zależności od roku zmienia swoje daty. Warto więc sprawdzić je wcześniej. Tej hucznej imprezie towarzyszą liczne występy grup muzycznych i tanecznych, a także lokalnych kabaretów. Ostatni tydzień karnawału to parady uliczne, które kończą się wielką fiestą na Placu Głównym i na otaczających go ulicach. Wieńczy go parada wielkiej sardynki zrobionej z kartonów i innych materiałów. W pogrzebowym nastroju maszeruje za nią lamentujący tłum. Następnie sardynka jest palona, a karnawał – uznany za zakończony.

Zjedz kanaryjskie przysmaki w klimatycznej La Orotavie

Kuchnia kanaryjska bazuje na posiłkach jej rdzennych mieszkańców Guanchy.  Koniecznie udaj się więc do niezwykle klimatycznego miasteczka La Orotava na południu wyspy i spróbuj oryginalnego smaku mięsa z grilla, Escaldónu (zupy mocno zagęszczonej lokalną mąką Gofio, która ostatecznie przyjmuje postać papki), przesłodkich deserów, likierów bananowych lub tych egzotycznych – ze smoczego drzewa. PS. Dla wszystkich fanów wina – koniecznie spróbuj tych kanaryjskich!

 

Przyjeżdżając na Teneryfę spodziewaj się pełni relaksu. Tutejsi mieszkańcy nie wprowadzają chaosu, nie nakręcają się wzajemnie, żyjąc prosto i celebrując każdy dzień. Ciesząc się słońcem i przepysznym jedzeniem, nie stresuj się nieznajomością hiszpańskiego. Choć oczywiście mile widziany, w większości barów czy restauracji dogadasz się także w języku angielskim. Ceny są podobne do cen w Polsce i dostaniesz tutaj wszystko to, czego najbardziej potrzebujesz! Na Teneryfie jest też bardzo dobra komunikacja miejska. Ściągnij więc aplikację (tutaj), które pokazuje na żywo, za jaki czas przyjedzie Twój autobus. 


Wszystkie zalety Teneryfy – jej różnorodność, zaskakujące zjawiska pogodowe i energia tutejszych mieszkańców sprawiają, że zakochuję się w tej wyspie każdego dnia od nowa… I nie wiem czy nadejdzie taki dzień, gdy powiem – tutaj odkryłam już wszystko.

Jeśli więc chcesz wyruszyć na niezapomnianą, wyspiarską przygodę – po więcej inspiracji odwiedź mojego Instagrama – @loca_tenerife lub napisz do mnie już dziś

!Hasta luego!

PS.: Zajrzyj na stronę Radia Zet (tutaj) i przeczytaj mój wywiad z prowadzącą podcast Na Walizkach!